Се излеа река Струмица, поплавен спортскиот комплекс Хоризонт Турново а под вода се и други објекти и површини (фото)

3461

Спортскиот комплекс ,,Хоризонт Турново,,  повторно е под вода откако вчера попладне надојдените води во река Струмица го пробија речното корито и поплавија десетици хектари во атарот на населените места меѓу Босилово и Турново. Под вода е стадионот со сите попратни простории но и балон спротската сала заедно со угостителскиот објект. Томислав Тимовски вели дека матријлната штета е над 50 илајди евра а ова не е првпат да бидат поплавени заради што побара од институциите конечно да го решат проблемот

,,Целиот проблем со поплавите во турновското подрачје доаѓа од река Струмица која пробива на излезот од Босилово и нон стоп не поплавува. Институциите треба да превземат нешто за да се реши проблемот . Не е првпат да сме под вода вече четири пати како санираме штети од надојдени води . Попалвена е новата балон спротска сала, стадионот , соблекувалните. Наша проценка е дека штетата ќе биде над 50 илјади евра,, вели Томислав Тимовски вработен во ФК Хоризонт Турново

Под вода се и околните објекти на влезот во Турново . Градоначалникот на Босилово Ристо Манчев вели дека нивна механизација но и кипи на повеќе институции се излезени на терен и работат на санирање на штетите. Паралелно ги чистат и критичните точки за да има слободен тек на надојдените води

,, Освен Струмица се излеа и река Јазга која е на потегот меѓу населните места Радово и Турново. Поплавени се неколку објекти и 20 тина куќи. Наши екипи се на терен. Моментално имаме намалување на водостојот на реките но будно ја следиме состојбата. Проблемот е што има огромни количини на вода а на одделни позиции од речните корита не се исчистени,, кажа Манчев

Штети од обилните дождови  има и во општианНово Село каде надојдените водотеци од планината Беласица поплавија повеќе семејни дворови во населените места Мокрино и Мокриево а направи штети и на патниот правец кон Смоларе

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.