Сепак ќе нема тестирање, паралелката со медицински сестри во СОУ ,,Димитар Влахов’’ во Струмица ќе брои дури 38 ученика

1247

Министерството за образование и наука доцна вечерва го извести СОУ ,, Димитар Влахов ’’ во Струмица дека паралелката со медицински сестри од здравствената струка се зголемува на 38 ученика. Од таа причина утре во ова училиште ќе нема квалификационо тестирање за 35-те ученици како што соопштија пред неколку часа.

Веста дека нема да има квалификациско тестирање за СтрумицаНет ја потврди и заменик-директорот на училиштето, Зоран Ристов Патриков.

Министерството ќе даде согласност за зголемување на паралелката од планираните 34 на 38, колку што има и пријавено ученици со просечен успех 5.0

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.