Секој заслужува втора шанса, кажа министерката Царовска откако ,,Покров’’ отвори пекара во Струмица (видео)

1444

Тераписката заедница „Покров“ отвори пекарница „Бејгел“ во центарот на Струмица во која ќе работат лица од самата заедница преку модел на социјално претпријатие . Станува пекара во која ќе се нуди брза но здрава храна. На свеченото отворање присуствуваа и министерската за труд и социјална политика, Мила Царовска и директорот на Германското друштво за интернациоална соработка за Македонија и Косово Давид Оберхубер.

,,На сите треба да им биде дадена втора шанса, повторно да се вклучат и да допринесат за општеството. Особено ми е драго што ова социјално претпијатие се развива со помош на мерките од Оперативниот план за вработување. Избор Струмица е пример за тоа како мерките кои ги креираме можат да помогнат,, кажа министерката Мила Царовска при денешното ставање во функција на пекарницата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.