Русалиите во Секирник ја презентираа традицијата и изворната игра на бегалците од Кукушко !

1446

Во населеното место Секирник се одржаа традиционалните русалиски средби на кои играорци го презентираат фолклорот обичаите и традицијата  на македонците бегалци од кукушко. Станува збор за игри и ора кои ги негуваат потомци на децата од македонскиот егзодус во 1913 година а се преставија пет русалиски друштва од земјава.

Освен домакините КУД „Русалии“ – Секирник, се преставија и Русалии „Пољаните“ – Петрич, КУД „Танец“ – Миравци, КУД „Јане Сандански“ – Неготино, КУД „Мегдан“ – Богданци, ФА „Копачка“ Драмче, АТМИ „Митко Алексов“ – Кочани.

,,Овие игри се пренесуваат од генерација на генерација и од нашите дедовци имаме аманет да не ги прекинеме, бидејки единствено ,,Русалиите,, се вистински продолжувачи на обичаите и традициите кои ги негувале нашите, односно македонците во Кукушко. Единствено овде во Секирник може да се видат оригиналните русалиски игри бидејки во селото сите сме деца на бежанци, односно деца на македоснкиот егзодус од 1913 година. Ова игра ја негуваат и други друштва но во поинаква форма’’ велат русалиите од Секирник

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.