Роза Мојсовска ќе твори во свој сопствен дом – доделени станови на седум штитеници од Заводот Бања Банско

1347

Поетеса и сликарка со телесен хендикеп Роза Мојсовска, по 43 години престој во Заводот за рехабилитација „Бања Банско“, се пресели во сопствен стан во Струмица кој и го додели државата. Со процесот на деинституционализација Роза и уште шест друг штитеници од Заводот од Банско се вселија во становите од социјалната зграда, на кои клучевите им ги предаде министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која пак вознак на благдоарност од Роза доби уметничка слика насликана со уста и книга со нејзина поезија

,, Во Заводот бев од 1976 година и сега имам нов живот и сакам да покажам на луѓето дека и ние можеме да живееме самостојно како секој нормален човек. Цел живот бев по институции а сакам да се дружам со луѓе и да им ги покажам моите дела ,, кусо кажа Роза Мојсовска која најави дека и во новиот дом ќе слика и твори

Министерката Мила Царовска потеницраше дека целиот процес на деинституционализација на лицата со посебни потреби ќе заврши до крајот на 2021 година, бидејки добар дел од лицата веќе се иселиле од домовите како што се ,,11 Октомври”,,, 25 Мај”, ,,Мајчин дом- Битола” а тече процесот на трансформација од Демир Капија и Заводот Бања Банско

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.