РК Младост од Богданци, по Дојран ракометна школа ќе отвора и во Валандово во интерес на децата

2688

РК Младост од Богданци на барање од валандовчани, ќе отвори ракометна школа во Валандово каде ќе се одржуваат тренинзи за деца. Овој ракометен клуб веќе има своја школа во Дојран а денес беа остварени и контакти со родители од Валадново чии деца сакаат да тренираат ракомет

,, Денес беше воспоставена и првата средба со група деца од Валандово, во кои видовме голем мотив и желба за ракомет, нешто што ни дава надеж да се ангажираме за отварањена ракометна школа и во Валандово. Веке полека воспоставен е контакт и со тимот на тренери кои ке бидат ангажирани за одржување на тренинзи во Валандово,, информираат од РК Младост од Богданци

Од таму тврдарт дека со децата во Валандово ќе работи и претседателот на клубот Мите Стоилов чија интенција е да се откријат ракометните таленти во Југоистокот

,, Останува уште средба со локалната самоуправа за официјализирање на сето ова и некаде крај на Август во план е започнување и со тренинзи. Целта е преку спортот да го обединиме Југоистокот и за брзо време да го обновиме она што беше препуштено веке 12 години да создадеме база од домашни играчи кои со напорна работа за брзо време ке го вратат Младост на старите патеки,, информираат од клубот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.