Растат илегалните премини на јужната граница но и кривичните пријави за криумчарeње мигранти

2602

Македонските полициски службеници во првите 9 месеци од годинава спречиле повеќе од 5 илјади обиди за илегално преминување на македонската граница за разлика од минатата година, од кои дури 97 одсто се од соседна Грција. Ова се последните податоци од МВР која лани регистрирала 13 143 обиди за илегални преминувања а заклучно со септември година 18 448 обиди и тоа најмногу на државјани од Пакистан Авганистан Бнагладеш  и Индија од Грција во земјава

Полицијата речиси секојдневно по македонските патишта кај Гевгелија, Валандово, Богданци, открива мигранти а неодамна сузби и организирана 14 члена група за криумчарење. Дел од членовите завршија во притвор. Вчера пак во атарот на селото Белотино струмичко, беа пронајдени седум мигранти, од кои шест лица се од Сирија и еден од Ирак. Тие биле сместени во патнички моторни возила на двајца скопјани кои заработија кривични

Статистиката на МВР тврди дека за триесет одсто зголемени се случаите за организирано криумчарење на мигранти во првите 9 месеци од годинава во однос на истиот период од лани. Спречиле да бидат криумчарени 1106 мигранти од кои најмногу од Пакистан, Бангладеш и Авганистан а во помал број од Сирија Еритреја и Ирак. Против 64 лица претежно од земјава се поднесени соодветни кривични пријави од 38 одговараат за криумчарење мигранти

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.