Радовишката полиција поднесе кривични против 12 лица за пустошење на шума оти бесправно сечеле дрва на Плачковица

1394

Радовишката полиција поднесе кривични пријави против 12 лица кои изминативе месеци вршеле нелегална сеча на огревно дрво со што на ЈП Национални шуми’’-ШСЕ ,,Плачковица’’ нанеселе штета во висина од околу 570 илјади денари или околу 9 илјади евра. Станува збор за три одделни случаи во различни временски периоди кои дрвокрадците на три различни локации вршеле кривично дело ,, пустошење на шума’’

Кривични добија пет лица од радовишко за бесправна сеча на 3 декември минатата година на местото викана ,,Бараклија’’ на Плачковица. Станува збор за лицата  Д.Т.(20) од Радовиш, Ј.М.(24) од с.Аликоч, Н.Т.(23) од Радовиш, В.Т.(25) од с.Ораовица и Н.Ј.(20) од с.Добрејци кои вршеле бесправна сеча на дабови стебла и предизвикале штета од 144.270 денари.

Полицијата од Радовиш кривична пријави за пустошење на шума поднесе и  против Б.С.(36), С.М.(29), С.Л.(32) и М.Ј.(41), сите од Радовиш. Тие на 08.01.2020 на место викано „Иланица врба“ на планината Плачковица извршиле бесправна сеча на дабови стебла, со што нанеле материјална штета на ЈП „Национални шуми“ –ШСЕ „Плачковица“, Радовиш во висина од 209.355 денари.

Кривични заработија и С.А. (29), Б.Б.(52) и К.А.(46), сите од Радовиш. Тие на 04.05.2020 на место викано „Али Лобаси“ на планина Плачковица,извршиле бесправна сеча на дабови стебла, со што нанеле материјална штета на шумското во висина од 211.305 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.