Работнички во Струмица го крена шампионскиот пехар, трет пат во финалето славеше над Струмица жени

147

Одбојкарките на Работнички од Скопје предводени од Душко Деспотовски и струмичанецот Јане Попов го крена Шампионскиот пехар и тоа во Струмица . Ова е  трета година во низа како тимот на Работнички од Скопје се шампионки. Новата титула дојде, откако по трет пат  во финалната серија славеа против одбојкарките на Струмица жени која се сметаше за фаворит за шампионскиот пехар. Во староновиот шампион настапува и струмичанката Мила Дикова.

Струмичанки и во третиот меч загубија со 3:0 (23:25, 26:28, 19:25) што значи дека во финалната серија не освоија ниту еден сет иако императивот и најавите беа атак на двојната титула

Екипата на Струмица жени оваа сезона сепак запиша историја, бидејки запрвпат се закити со КУП титулата.

фото ФБ Попов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.