Пуштено во употреба новото спортско игралиште кај Домот на АРМ во Струмица

914

,,Се надевам дека секој ден овој спротски терен ќе биде исполнет со деца и млади кои спортуваат а доколку постојат иницијативи слободно може да се одржуваат и турнири како во кошарка така и во мал фудбал, ракомет,, Вака истакна градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов откако денеска и официјално беше ставено во употреба повеќенаменското спортско игралиште кај Домот на АРМ.

До ова игралиште има нова пристапна улица но и паркинг за околу 16 возила. Спротскиот терен може да се користи и во ноќните часови. Целата инвестиција е во вредност од 124 илјади евра а го градеше струмичката фирма Дикор ЦД. Парите беа обезбедени од Буџетот на општина Струмица.

Инаку Костадинов во мај годинава кога се работеше игралиштето кажад дека на местото на фитнес зоната која е дотраена ќе се гради рекреативен скејт парк за потребите на најмладата категорија струмичани.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.