Пукна главната цевка за дотур на вода од брана Иловица – неколку села од Општина Босилово ќе бидат без вода

203

Заради дефект на главната водоводна цевка која носи вода од браната Иловица до филтер страница,  домакинствата во Општина Боислово кои се снабдуваат со вода за пиење од овој систем  ќе немат вода  се додека не се отстрани дефектот. Вакво известување пласираа од Општина Босилово од каде објаснуваат дека станува збор за комплексен проблем кој е во надлежност на АД Водостопанство Струмичко поле чии екипи се веќе натерен заедено со екипи на ЈПКД ,,Огражден“ од Босилово

,, Пукна главната водоводна цева која носи вода од браната “Иловица” до филтер станицата „Иловица“. Се работи за дефект со кој се спречува дотур на вода од браната до филтер станицата кој е во НАДЛЕЖНОСТ на АД Водостопанство “Струмичко Поле” Струмица. За жал поради комплексноста на наведениот дефект, во текот на Четврток без вода ќе бидат сите населени места кои користат вода од системот Иловица,, стои во известувањето

Во текот на ноќта дежурните екипи работеле на минимизирање на загубите на вода бидејки  кондицијата на брана Иловица е загрижувачка  а во текот на денот се очекува да се санира проблемот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.