Протестен караван со возила во Струмица против носење маски во училиштата

212

Членови на здруженијата  ,,Слобода и правда’’ од Струмица  и ,,Од нас за нас’’ од Скопје, денеска со автомобили организираа протестен караван по улици во Струмица барајки учениците во второто полугодие за време на наставата да не носат заштитни маски.  Според нив како што кажаа претседателките на двете здруженија маските се штетни по здравјето на децата а училишните одбори ниту министерството за здравство нема конкретен одговор колку овие маски што се носат за време на часовите се ефикасни од заштита од ковид-19.

,,Општо со протоколите се кршат закони и се нарушуваат човековите права. Имаме повторно поднесено барање до училишните одбори да ни кажат дали тие ги имаат усвоени протоколите, а ако не по кој закон и по кој основ ги применуваат протоколите, рече Лидија Панова – Здружение „Слобода и правда“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.