Приведен жител од Богданци кој избегал од затвор Идризово каде имал за доиздржување уште три години

3208

МВР информираше дека утрово во Богданци е приведен 26 годишен жител од ова место бидејки избегал од затворот Идризово а бил осуден на казна затвор од четири години и девет месеци а имал за доиздржување уште три години и еден месец.

,,На 04.09.2023 околу 08.00 часот во Богданци, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потраги го лишиле од слобода Д.Ј.(26) од Богданци. Тој бил баран по потерница врз основа на наредба на Казнено-поправната установа Затвор Идризово поради бегство од установата. Лицето било осудено на четири години и девет месеци казна затвор за сторено кривично дело по член 418 од Кривичниот законик, а имал за доиздржување три години и еден месец од казната. Д.Ј. бил спроведен во Казнено-поправната установа Затвор Идризово за доиздржување на казната“, стои во информацијата на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.