Приведени 13 лица – во струмичко Баница нападнале и тешко повредиле полицаец a оштетиле и полициско возило

4506

На 19.08.2023 година полициски слуужбеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода С.С. (43), Д.Ј. (33), П.С. (40), И.Г. (26), И.В. (41), Т.С. (37), Р.С. (52), А.С. (43), В.К. (39), Т.В. (21), Ж.М. (33) и уште едно малолетно лице, сите од село Баница, струмичко и М.Ѓ. (23) од село Градско Балдовци, струмичко.

Тие се сомничат дека на 18.08.2023 година во 23.00 часот во село Баница, струмичко, насилнно запреле цивилно полициско возило „шкода“, управувано од полициски сужбеник од СВР Струмица кој во моментот извршувал службени задачи, по што најнапред со дрвени, бетонски и метални предмети удирале по возилото, а потоа физички го нападнале полицискиот службеник со повеќе предмети.

Полицискиот службеник се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Медицински центар Струмица.

Лицата биле задржани во полициската станица Струмица, а за настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица. Против нив е поднесена кривична пријава поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ по член 383 став 3 од Кривичниот закон и во текот на денот ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.