Почна распределбата на картичките со средства за зелена нафта за земјоделците

630

Со симболично доделување на картичките за „зелена нафта“ на земјоделци во прилепските села Мало Коњари и Кадино Село, официјално започна исплатата на средствата за зелена нафта. За блиузу 50 000 земјоделци во земјава, од кои 1 600 во Прилепско, се одвоени вкупно околу 250 милиона денари. Од следната недела и во текот на цел месец Октомври ќе се продолжи распределбата и по останатите подрачни единици.

,,Официјално денеска може да најавиме дека почна распределбата на популарната „зелена нафта“. Во прилепскиот регион се 1 600 корисници за кои се обезбедени 10,7 милиона денари. Ги повикувам сите земјоделци од понеделник да си ги подигнат картичките од Подрачната единица на Министерството за земјоделство. На ниво на државата се близу 50 000 земјоделци, корисници на оваа мерка, а за оваа субвенција која е 50 отсто од трошоците за гориво што ги имаат земјоделците се обезбедени над 250 милиона денари. Оваа неколкугодишна мерка е одличен механизам за покривање на влезните импути во земјоделството преку користењето на горивото за земјоделските работи,,кажа директорот на платежната агенција Никица Бачовски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.