После 40 години патот Иловица Штука – Турново добива нов асфалт, нов асфлат се планира и до центарот на Турново

1186

После четири децении конечно патот од Иловица и Штука до Турново конечно доби нов асфалтен слој откако целата таа делница од речиси 2 километри беше целосно реконструирана односно отстранета целата асфалтна подлога.

Станува збор за патен правец изграден 1983 година и контуинирано се крпеше и санираше.  Општина Босилово последниве две години успеа да изработи проект со целокупната документација со која доби средства од Светска Банска за реализација на проектот кој освен асфалтирање на патот предводе и изградба на краци во Иловица и Штука. Денеска беа асфалтирани околу 1200 метри а утре се очекуваат и останатата делница.

,,Во Јуни месец оваа година се изгради крак во Иловица од 860 метри, крак во Штука 830 метри и улица во Штука 360 м, широки 5 метри. Сега се гради од регулаторот (спој Иловица и Штука) кон Турново во должина од 1900 метри и ширина 5 метри,, ни изјави градоначалникто Ристо Манчев

Тој најави дека во наредниот период се планира да се продолжи на реконструкција и на патот до центарот на Турново за што веќе имаат изработено проект и работата на обезбедување пари.

,,Како општина во план сме  реконструкција на патот да се прави и до спојот со регионалниот пат Струмица – Ново Село (центарот на Турново) останува да се изгради уште 1600 метри. Веќе е изработен проект, издадено одобрение за градење и работиме на обезбедување на финансиски средства,, не информираше граодначалникот Манчев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.