Пожарот меѓу Богданци и Дојран е целосно изгаснат вели директорот на ЦУК Ангелов (видео)

1107

Пожарот меѓу Богданци и Дојран, кој избувна денеска напладне на планината Карабалија, во атарот на селото Селемли, во близина на границата со Грција е изгаснат, информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Според него на местото на пожарот нема знаци на горење но во текот на ноќта че има преставници кои ќе набљудуваат да не додјде до повторно активирање

,,Во текот на ноќта претставник на Дирекцијата за заштита и спасување (ДСЗ), како и локален тим пожарникари ќе останат на местото на пожарот да внимаваат да не дојде до повторно палење. Доколу се случи повторно разгорување ,,Ер тракторите“ се подготвени да дејствуваат,, вели Ангелов

Пожарот го гаснеа авиони и пожарникари од Гевгелија и Дојран повеќе од осум часови. Со оглед дека се наоѓаше на терен на фронтовска линија од Првата светска војна, во текот на денот се слушале експлозии од неексплодирани гранати

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.