Пожарникар од Струмица отишол да гаси пожар го нападнале со мотика – инцидент кај Просениково

2228
Пожарникар во струмичката  Територијална противпожарна едници вчера бил нападнат со мотика при вршење на работни задачи гаснење на запалена трева на месноста ,,Просеничеки пат,,.  Пожарникарот откако ја завршил интервенцијата, нападот го пријавил во струмичката полиција од каде потврдија дека се расветлува случајот и против Т.С. од Просениково ќе биде поднесена соодветна пријава.

Според информациите, пожарникарот бил повреден во пределот на раката во моментот кога пристигнале на наведеното место за интервенција а жител од Просениково му се нафрлил и замавнал со мотика кон униформираното лице. Од струмичката противпоажарна истакнуваат дека напад врз пожарникар за време на дожност се води како кривично дело и се предвидува затворска казна,

Нападот врз пожарникар доаѓа во време кога ТППЕ Струмица има полни раце работа за справување со пожари на отворено пред се поради невнимание и предизвикани од човечки фактор. Во моментов важи забраната за движење во шумски предели.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.