Патната мрежа во езерската населба Мантово кај Конче приоритет на Југоистокот за 2019

2707

,,Подобрување на туристичката понуда во Југоисточниот плански регион преку изградба на патна инфраструктура во Сончевата езерска населба Мантово – општина Конче,,  е првиот приоритетен проект на Советот на градоначалници за ова 2019 години. Ваквата одлука градоначалниците на десетте општини од Југоисточниот плански регион ја донесоа  на седницата кога се утврдуваа приоритетите со кои Центарот за развој на југоисточниот плански регион ќе треба да аплицира.

Според идејното решение кај Мантово кое стана турстичка атракција, се планира изградба на улици со цел полесен пристап и искористување на потенцијатлите што ги нуди ова езеро пред се за изградба на викендици но и други колективни угостителско сместувачки капацитети. Овој проект ќе чини околу 11 милиони и 800 илјади денари

За овој проект, Центарот за развој на југоисточниот плански регион треба да аплицира за средства од Програмата за рамномерен развој  кај Бирото за регионален развој.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.