Отворени се сметки за донации за семејството Панови од струмичко Дабиље чија куќа изгоре во пожар

1817

Во вторникот навечер во струмичко Дабиље, од сеуште непознати причини изгоре семејна  куќа на семејството Панови. Освен куќата изгоре  и штала со неколку грла добиток, земјоделска механизација и опрема но и помошни објекти. Со оглед на големата матријална штета што ја претрпеа, семејството Панови бара помош од сите хумани луѓе и институции да помогнат за да се санираат последиците и колку толку да се создадат услови за нормален живот.

За да се собере потребната финансиска помош за семејството отворена е онлајн донација на веб-страницата GoFundMe, а исто така може да се донира и преку трансакциска сметка:

250-0080007914-56 во Шпаркасе Банка на име Ице Панов.

Пожарот избувна во вторникот навечер околу 20:30 часот и во гаснењето на истиот учествувале 12 пожарникари со три противпожарни возила, кои успеале истиот да го изгаснат околу 22:20 часот. Со интервенцијата на струмичките пожарникари не е дозволено проширување на пожарот кон соседните објекти.

При пожарот целосно изгоре кровот на семејната куќа кој паднал во спалната и детска соба но повредени нема, но е предизвикана огромна матријална штета

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.