Општина Струмица ги додели годишните награди по повод празникот Св.15 Тивериополски свештеномаченици

558

На свечената седница на Советот на општина Струмица  по повод празникот на градот традиционално беа доделени годишните награди и наградата за животно дело „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици”.

Наградата за животно дело ја доби поранешниот македонски кошаркарски репрезентативец и интернационалец Владо Илиевски за особен придонес во областа на спортот.

,,Многу години живеев, играв и тренирав во многу различни земји, ги учев нивните култури, запознавав многу различни луѓе, но силата секогаш ја црпев од мојата Струмица. Вашата поддршка и љубовта што ми ја пружавте на тој пат беа мојот ветер во грб за да продолжам напред, да се борам понатаму да ги освојувам кошаркарските врвови,, потенцираше Владо Илиевски

Годишната награда ја добија КУД „Браќа Минкови“ од село Куклиш за особен придонес во областа на културата и уметноста, Мирјана Бурназ Кремшовски и Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, исто така, за особен придонес во областа на културата и уметноста, Ѓорги Костов во областа на хуманоста и крводарителство, Марјан Sингаров во областа на уметноста и Иван Станоевски во областа на културата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.