Општина Гевгелија ги објави имињата на студентите кои ќе добиваат 10 месеци стипендија од 6 илјади денари

3312

Согласно Одлуката на Комисијата за образование, култура и спорт која беше задолжена за спроведување на Конкурсот, а во врска со Одлуката на Советот на Општина Гевгелија за стипендирање на 10 студенти, жители на општина Гевгелија, Сара Китановска, Тамара Филипова, Зорица Андонова, Вања Несторов Андријевиќ и Теодор Узунчев се петте добитници на општинска стипендија- студенти запишани на Медицинските факултети.

Георге Демерџиев, Драган Икономов, Мартин Гоцевски и Драган Стојанов се четирите добитници на општинска стипендија – студенти запишани на Машинските и Електротехничките факултети во државата.

,,Висината на стипендијата изнесува 6.000 денари за 10 месеци во академскaта година од Буџетот на Општина Гевгелија, а исплатата ќе се изврши врз основа на склучен договор.Имено, на Конкурсот што Општина Гевгелија го распиша за доделување 10 стипендии, се пријавиле вкупно 13 кандидати, од кои 9 студенти запишани во прва година на Медицинските факултети, а 4 студенти запишани во втора година на Машинските и Електротехничките факултети,, стои во информацијата на општина Гевгелија на својата веб страна

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.