Општина Василево насипува и тампонира улици во повеќе населени места

468

Општина Василево во соработка со ЈПКД „Турија“, Василево дваесетина и повеќе денови, во континуитет  спроведува активност на насипување со крупен чакал и тампонирање на локални земјени улици низ населените места на општината.

Според информација од градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, кој на стартот на оваа активност која започна на крајот од претходниот месец  изврши увид во текот и напредокот на работите, досега се опфатени улици во населените места Василево,  Сушево,  Градашорци, Нова Маала, Пиперево  и Радичево и тоа: по три улици во Василево и Сушево,две во Градашорци, по една во Нова Маала, Пиперево и Радичево каде тековно се работи.

Конкретно,  активноста се состои од пополнување на  дупките по улиците со чакал и негово рамнење и тампонирање со машина со што истите се санираат,   им се подобрува состојбата а на  граѓаните кои секојдневно ги користат овие улици им се овозможува подобар пристап кон и од своите домови.

Во  оваа  активност според информацијата од ЈПКД „Турија“, Василево со чии ресурси се спроведува активноста, се работи за околу 240 м3 чакал, обезбедени од општествено одговорни  компании со кои општина Василево има  одлична соработка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.