ОК Струмица Жени со победа во Скопје го завери првенството, официјално прволигаш и следната сезона

2050

Одбојкарките на Струмица жени со победа го завршија годинашново првенство и обезбедија прволигашки статус и следната сезона.  Во Скопје славеа против тимот на Вардар жени од 3:0  во сетови,  во меч за докажување со оглед дека одбојкарките на Гоце Кончалиев и Вера Божијанова Димитриевска со славјето против Вардар ЕМ пред извесен период направија исчекор за елитата.

Ова беше деветта победа на струмичанки кои заедно со двата скопски тима и Макеоднија Макс разигруваа за опстанок во Првата одбојкарска лига жени. Директен опстанок обезбедија Вардар Жени и Струмица Жени додека Вардар ЕМ ќе игра бараж со битолски Пелистер додека Македонија Макс од следната сезона се сели во Втора лига на чие место доага Младост УГД од Штип.

Тренерот Гоце Кончалиев вели дека исполнета е зацртната цел за ова сезона заради големата промена во играчкиот кадар кај Струмица Жени а догодина најавува повисоки цели.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.