Од 13 до 15 август во амфитеатарот во Струмица ќе се одржи фестивалот Астерфест

477

Шеснаесеттото издание на фестивалот за краток филм „Астерфест“ ќе се одржи од 13 до 15 август, во Амфитеатарот во Струмица, под мотото „Нови мотивации“. Годинашен лауреат на наградата „астер“ за животно дело е Јан Качер, еден од најеминентните чешки и европски актери и режисери. Во официјална интернационална конкуренција се 24 краткометражни играни, документарни и анимирани филмови.

На отворањето на фестивалот в петок, од 20 часот, ќе бидат прикажани филмовите „Господата од современа“ на Ана Алексовска, „Конструкт 24“ на Никола Ангелкоски и „И(с)згубени“ на Антонио Вељаноски, а веднаш потоа и седум документарни филмови од категоријата „Астердокс“.Програмата продолжува в сабота, од 20.30 часот, со проекција на филмовите од категоријата „Глобална фикција“, и в недела, од 20.30 часот, со проекција на филмовите од категоријата „Анимоушн“.

Жирито е составено од режисерите Ено Милкани, Панајотис Краварис и актерката Јулија Милкова.Фестивалот е поддржан од Општина Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.