Од утре ќе штрајкува и Управата за водење на матични книги, вработенитени бараат поголеми плати

414

Од утре, шалтерите за издавање на изводи од матичната книга за родени, венчани и умрени под клуч. Вработените во управата за водење матични книги нема примаат, ниту да издаваат документи за граѓанит се додека не се зголеми платата на околу 500 вработени во управата. Од независниот синдикат велат нивните барања се јасни – постигнување нов колективен договор со кој ќе добијат 30% повисоки плати, усогласување на платите со минималецот и скалесто зголемување на останатите примања.

,, Имаме некои колеги кои земаат и под минимална плата. По 14,700 денари, и нагоре нормално како што се звањата така и растат платите. Имаме одговорност во нашата работа, 70% од вработените кај нас се на минималец,, вели Тони Милошески

Поддршка за штрајкот добија од Конфедерацијата на синдикални организации кои велат дека проблемите со кој се соочуваат вработените се провлекуваат неколку години. Иако досега оствариле средби со три министри за правда, решение се уште нема.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.