Од утре музичкиот дел на Струмица Опен Фест 2022 – пет вечери со многу музика и забава

689
 Од 15.08  (понеделник) со концертот на летната школа за гитара започнува неделата на музички концерти во рамки на програмата Струмица Опен Фестивал 2022
Оваа година со огромно задоволство најавуваме дека концертот ќе биде во соработка со НУ „Спомен куќа на Тодор Проески“ од Крушево кои ќе придонесат за уште по магична вечер за комплетно уживање во големите хитови на нашиот Тоше Проески.
  Подготовките за настанот траат неколку месеци почнувајки од најмалите гитаристи па се до бендот кој е носител на завршниот концерт. Бендот е составен од:
– Таки Дробаров (Гитара)
– Марјан Стоилов (Тапани)
– Бојан Мицев (бас гитара)
– Јован Терзиев (клавијатури)
Вокални солистки на концертот ќе бидат:
– Славица Ангелова
– Ана Цамбулева
– Анела Николова
– Теодора Сретеновиќ
– Тамара Томова
– Весна Спасова
16.08 (вторник) уживаме со најдобрите македонски хитови од „Макфест“ и Битолски камерен оркестар
17.08 (среда) вечерта ја започнуваат незаменливите YU FOR YOU , забавата ќе продолжи со Игор Џамбазов и Гуру Харе
18.08 (четврток)  целовечерен концерт “Ај да беше стрела песната” во чест на музичката легенда  Гоце Арнаудов. Во пресрет на неговиот роденден – 18ти август,  15 негови колеги, пејачи и инструмемталисти, ќе му оддадат почит и ќе настапат со по неколку негови песни.
Учесници:
-Борис Димов
-Живко Динев
-Томе Лазаров
-Милован Секуловски
-Јордан Митев
-Оркестарот на Благоја Маротов
“Кога човекот е жив му заблагодаруваме, кога не е меѓу нас, го славиме неговото дело. Една од нај впечатливите фигури на македонската естрада. Неговата големина и оригиналност, Гоце Арнаудов. Човекот кој “измисли” нов правец во македонската новокомпомирана народна музика.”
19.08 (петок) неделата на музички концерти за заокружуваме со веќе докажаните македонски вокали Коста Хаџикојчев бенд и Влатко Лозаноски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.