Од полноќ поевтинува бензинот, цената на дизелот останува иста

377

Регулаторната комисија за енергетика  донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,88 отсто во однос на одлуката од 29.8.2022 година.Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се намалуваат 2,00 денара/л.

Малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V), на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 2.9.2022 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин „евросупер БС -95“ – 87,50 (денари/литар)

Моторен бензин „евросупер БС-98“ – 90,00 (денари/литар)

Дизел-гориво „евродизел БС“ (Д-Е V) – 101,50 (денар/литар)

Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 97,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС – 53,955 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.