Од вечерва на полноќ дизелот со нова цена, бензините не поскапуваат

583

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,36 % во однос на одлуката од 23.05.2022 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

Од 31.5.2022 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин     ЕУРОСУПЕР БС – 95       95,00  (денари/литар)

Моторен бензин    ЕУРОСУПЕР БС – 98     97,00  (денари/литар)

Дизел гориво    ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)    86,00 (денари/литар)

Масло за горење  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  84,50  (денари/литар)

Мазут М-1 НС      54,640 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.