Одлична изведба на ,,Елено ќерко’’ од турска пејачка во аранжман на Иван Кукиќ на бас гитара (видео)

3285

Деновиве беше промовирана нова верзија на песната ,,Елена ќерко’’ која ја изведува турската пејачка Gül Özgüner Altın на аранжман на младиот басист и син на Ленче и Горан струмичанецот Иван Кукиќ. Песната како што пишува порталот СтрумицаНет музиката и видеото со настапот на Иван, се снимени во студиото ,,202’’ во Струмица додека гласовите и видеото турската пејачка Алтин во студио во Турција, која како продукт беше објавена вчера.

„Соработката за снимање на ова стара македонска песна излезе случајно. Јас и Ѓул сме пријатели на Инстаграм и одвреме-навреме се допишуваме и најчесто зборуваме за музиката. Таа многу ја сака нашата македонска песна и така дојде до идеја да снимиме една македонска песна. И ја предложив „Елено ќерко“, многу и се допадна. Го направив аранжманот, ги снимивме гласовите, го направивме миксот и така излезе и видеото“ изјави Иван Кукиќ за СтрумицаНет.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.