Обвинети нови шест радовишани заради непочитување полициски час, се бараат парични казни

1636

Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлог за издавање казнен налог против 6  лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинителството на судот предложи на  обвинетите да им изрече парична казна во висина од по 100 дневни глоби заради непостапување според Одлуката на Владата на Република Северна Македонија за придржување на забраната за движење, односно полицискиот час.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.