Ново Село и Центарот за развој на Југоистокот потпишаа договор, заеднички ќе градат пат што ќе поврзува три населени места

861

Во наредниот период ќе се асфалтира патен правец во општина Ново Село во должина од приближно еден километар со кој ќе се поврзат три населени места од ова општина. Првиот човек на општината Никола Андонов и раководителката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион Жулиета Ѓуркова  го потпишаа договорот за реализација на овој патен правец во вредност 6 милиони и 600 илјади денари

Средствата за реализација на овој патен правец ги обезбеди Центарот за развој на Југоисточниот плански регион од програмата за финасиска поддршка на руралниот развој во виси 5,6 милиони денари додека останатиот дел ќе ги обезбеди општина Ново Село. Целиот проект се реализира од мерката мерката „Развој на јавна инфраструктура во рурални средини“ и „Инвестиции во локална патна инфраструктура за поврзување меѓу две или повеќе населени места во рурални средини“ на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.