Ниту засилената Шутова со бразилци и срби, не може да и парира на одбојкарска Струмица

1401

Одобјкарите на Џио Струмица забележаа победа против кичевска Шутова која во змискиот преоден рок донесе дури пет засилувања и тоа од Бразил, Србија и домашни звучни имиња. Момците на Кире Ричлиев лошо го почнаа мечот но не дозволија да биде освоена салата Партизан. Славеа  со 3:1 во сетови ( 19:25, 25:23, 25:18, 25:14).Ова е десетта победа на ОК Џио Струмица и сигурен фаворит за лидерската позиција за плеј офф завршницата за разигурвање за шампионската титула

Доста интересен и неизвесен меч во кој двата тима се надмудруваа. Шутова со екс репрезентативецот Ѓоко Јосифов потоа бразилецот Рабел Коељо, србинот Игор Суботиќ, техничарот Ѓоко Маџиров, како и Станислав Азаров и Давид Сотировски станаа респектабилен тим но во Струмица мораа да го положат оружејето. Струмичани на чело со Михаилов, Николов, Урдов, Илиев, Наков и Ричлиеви им дозволија на гостите да се радуваат само во воведниот сет од мечот но не и во продолжение кога профунцкионира приемот а на висина на задачата одбојкарите беа и во нападот.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.