Невработени струмичанки преку АВРМ, во студиото ,,Visage” се обучуваа и добија сертификати за козметичарки

2848

Преку Агенцијата за вработување а во соработка со Академијата Силотер и Козметичкото студиот Visage од Струмица осум невработени струмичанки беа на обука  и добија сертификати за завршен курс за козметичарки.  Тие во изминатите пет месеци се едуцираа за техниките  на маникир, педикир, депилација, третмани на лице од Магдалена Христова, козметичар-едукатор со 20-годишно искуство со цел да стекнат знаења за самостојно вршење на ова дејност.

Дипломите – Сертификати на осумте девојки-козметичари во Академијата „Силотер“ им ги врачија директорот на Агенцијата за вработување во Струмица, Ристо Ангелов и сопственичката на Козметичкото студио „Visage“, Магдалена Христова.Со овој бесплатен курс невработените струмичанки може да бидат поконкурентни на пазарот на трудот или си отворат сопствен бизнис

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.