На исчистените депонии во Струмица поставени табли – Забрането фрлање било каков комунален отпад

2750

Струмички ,,Комуналец’’ и општина Струмица поставија табли на локациите каде се исчистија дивите депонии со пораки до граѓаните  дека согласно законската регулатива е забрането фрлање на било каков комунален отпад. Станува збор за поставување табли во рамките на акцијата ,,Еко фронт’’ која има за цел да се исчиститат дивите депонии во општината, да се засадат јавните површини со дополнително зеленило и дрвца но и да се подигне свеста кај граѓаните низ повеќе кампањи

,,Согласно член 4 од Закон за јавна чистота, ЗАБРАНЕТО Е ФРЛАЊЕ комунален отпад од градежни матријали, отпад од растително потекло и друг вид отпад’’ стои на таблите поставени на повеќе локации кои ќе служат како информирање и предупредување на несовесните граѓани кои го одлагаат отпадот на несоодветни локации

Инаку во рамките на Еко Фронт акцијата комуналните инспектори на општина Струмица за неполн месец казни девет лица кои депонирале отпад на јавни повшрини и го палеле со што ја загадуваат животната средина. Општина Струмица и ЈПКД  „Комуналец“  апелираат до граѓаните правилно да го одлагаат својот отпад, да не создаваат диви депонии коишто ја загадуваат животната околина.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.