Нафтените деривати од вечерва на полноќ поефтинуваат, Регулаторна ги објави новите цени

1028

Се намалуваат цените на нафтените деривати во просек за 2,22%, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,50 денар/литар, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 71,00 денар за литар, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 73,00 денар за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство, изнесува 62,00 денари за литар.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 1,00 денар и согласно новата одлука ќе изнесува 60,00 денари за литар.  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,138 денар/килограм и ќе изнесува 36,880 ден/кг, соопшти Регулатодната комисија за енергетика.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.