Наковски Волеј го скрши отпорот на Македонија Макс и дојде до осмата победа во првенството

1688

Одбојкарките на Наковски Волеј потешко од очекувањата забележаа победа против градскиот ривал Македонија Макс во салата при ООУ Видое Подгорец во Струмица. Во интересен и возбудлив натпревар избраничките на Александар Митев и Хари Наковски славеа со 3:1 во сетови  и останаа лидери во Првата женска одбојкарска лига

Македонија Макс се покажа рамноправен противник во сите сетови. Првиот го загуби со (25:15) но во вториот сет веќе покажа дека има сили да му се спротистави на Наковски. Имаа водство во текот на целиот сет се до моментот кога на сервис не застана Хаџитосева. На најзиниот серви Наковски волеј освои фантастични 9 поени и го доби во своја корист (25:16)

Слично како и во вториот Македонија Макс притисна и во третиот сет. Постојано имаше водство и ги искористи сите грешки на гостинскиот состав и го доби со (25:20) и намали на 2:1. Домаќинките беа одлични и во четвртиот сет. Постојано имаа контрола на играта и резултатот. Само што се помисли дека ќе дојдат до 2:2 во сетови, Македонија Макс пропушти три сет топки и му дозволи на Наковски да направи пресврт за конечни 3:1

Ова е осма победа на Наковски Волеј и остана лидер а Макеоднија Макс со една победа напролет ќе игра во плеј аут лигата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.