Накитена елката во дворот на манастирот Св. Илија над Струмица – поставени над 100 лампиони и украси ! (ФОТО)

3016

Група ентузијасти, планинари и рекреативци од Струмица и годинава ја накитија елката во дворот на манастирот Св. Илија над градот кој потекнува од 16 тиот век и кој преставува култно место за струмичани за прошетка и рекреација. Деновиве тие со себе понесоа новогодишни украси и лампиони и ја украсија природната елка висока околу 3 мети како и остнатите зелени декоративни грмушки околу неа. Како што ни кажа Весна Велкова една од учесниците во китењето, на елката поставени се над 100 лампиони и украси на елката.

,,Трета година по ред се украсува елката. За ова се договоривме на првата година додека се дружевме на манастирот. Разни луѓе кои дури и не се познаваат се вклучија во акцијата. Пораката е да се биде почесто во природата и да се дружиме зошто во ова динамично време дружењето во природа не прави среќни и ги полниме батериите со позитивна енергија. Многу луѓе учествуваа во китењето и многу лампиони се донесоа и затоа е многу убава“, ни изјави Весна Велкова една од учесниците на украсувањето на елката во дворот на манастирот Св. Илија оддалечен 4 километри од градот.

Со фотографиите направени и објавени на ФБ од страна на Сречко Гунчев ја пренесуваме атмосферата и процесот на китењето на елката во дворот на манастирот Св. Илија над Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.