Минималната плата за месец март ќе изнесува 20 175 денари, договори Економско социјалниот совет во Владата

296

Минималната плата веќе со мартовската исплата на платите ќе изнесува 20.175 денари, објави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Зголемување на минималната плата во Македонија за 2.175 денари е договорено на денешниот состанок на Економско социјалниот совет во Владата.

„Граѓаните ќе добијат за 2.175 денари повисока минимална плата веќе со мартовската исплата на плати. Минималната плата ќе изнесува 20.175 денари. Во моментов тече Економско социјален совет каде преку дијалог со синдикатите и работодавачите лани се договоривме за системско решение и нова Методологија за постојан раст на минимална плата“, објави Битиќи за Фејсбук.

Вицепремиерот додаде дека за шест години минималната плата се удвои и сега изнесува 20.175 денари

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.