Макрадули дојде во Струмица за да најави гасификација на болницата од следната сезона

1487

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули дојде во Струмица за да најави гасификација на болницата од следната грејна сезона. Според него за чист воздух потребна е сеопфатна акција за да се заменат нееколошките извори на енергија со еколошки пред се кај големите потрошувачи. Акцијата според Макрадули ќе биде во корелација со министерството за здравство чиј министер Филипче исто така вети дека болницата во Струмица заедно со онаа во Куманово и Чаир ќе се гасифицираат.

,,Не постои поголем приоритет од гасификацијата. Во овој момент од гасот нема поеколошки извор на енергија кај големите корисници. Во рамките на планот за чист воздух ќе го гасифицираме овој објект”, кажа заменик министерот Макрадули.

Струмица е гасифицирана веќе седум години, но ниту еден од државните објекти не е приклучен на гасоводната мрежа. Речиси сите се греат на нафта и мазут. Институциите под државна капа работеле на изготвување на проекти за можно приклучување на дистрибутивната мрежа

Во Струмица, на гас се греат околу 350 физички и правни лица. Меѓу нив се приклучени и јавните локални институции. Од општината велат дека Владата треба да размислува за намалување на цената на гасот ако се сака приклучување на што поголем број домакинства и правни лица на гасоводната мрежа во Струмица

,, Дадовме конкретни предлози до Владата со кои би требало овој енергенс да го направат поприфатлив и економски поефтин за да може граѓаните да се приклучуваат. Предложивме ДДВ за гасот од 18 да се намали на 5 проценти и верувам дека има расположение да се направи тоа и да се субвенционираат одредени приклучоци,, кажа градоначалникот Јаневски на Струмица која субвенционира по 100 евра за домакинство ако се приклучи на гас

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.