,,Култура или Фискултура,, побара за ВД директор на НУЦК Антон Панов да биде избран член од драмскиот ансамбл

706

Членовите на иницијативата  ,,Култура или фискултура’’  побараа за ВД директор на НУЦК Антон Панов од Струмица да се именува личност од  драмскиот ансамбл односно да биде од редовие на ова иницијатива. Вака потенцираа на денешната прес конференција откако Управниот суд го поништи изборот на директор во ова културна инистуција а министерството за култура подвлече дека ќе бидат почитувани препораките на Управнито суд и ќе постапува согласно законските рокови. Актерите излегоа со вакво барање бидејки како што кажаа имале сонзанија дека на Центарот за култура во Струмица за ВД директор се спрема некомпентентна личност

Инаку Управниот суд го поништи изборот на Васил Бубев за директор на НУЦК Антон Панов во Струмица откако двете кандидатки кои беа одбиени на конкурсот Јасмина Пијанманова и Олвиера Аризанова Монсбарт  поднесоа тужба против министерството за култура. Судот смета дека при изборот била повредена постапката бидејки Комисијаа за селекција на кандидатите направила фаворизација на кандидатот што е избран за директор, барајки од него да ги комплетира документите но не и од двете кандидатки од кои исто така фалеле одредени документи и потврди по распишаниот оглас

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.