Кои се победници на полумаратонот ,,Струмица на улица’’ на кој трчaа над 400 учесника, дел и за Томе Јанев

2139

Вкупно 427 натпреварувачи зедоа учество на вториот полумаратон ,,Струмица на улица’’ на кој натпреварувачите трчaа на 5, 10 и 21 километар. Ова е двојно повеќе натпреварувачи за разлика од минатата година а учестуваа рекреативци и професионалци не само од земјава туку и од Велика Британија, Португалија, Словенија , Бугарија и Србија

Годинава полумартонт имаше и хумана димензија . Преку бизнис пакетите се собраа 10 500 денари за Томе Јанев и тоа од преставниците на  ЕВН, ВИП, Адиент, Жикол, Стопанска, Булевар Кафе, Проспера, Портланд, Мегантик, Power AD, Аутсорс Консалтинг Сервис и GoFit . За Томе Јанев трчаа и 20 тина ученика од тимот на наставничката Билјана Гунова

Победниците: 
21КМ – женски
прво место: Адријана Поп Арсова (АК Делта)
второ место: Билјана Кираџиева (AC Endurance – Скопје)
трето место: Миљана Ристиќ (АК Делта)
21КМ – машки
прво место: Деан Атанасов (Азимут Бугарија)
второ место: Александар Кираџиев ( AC Endurance – Скопје  )
трето место: Игор Јакимовски (АК Делта)

10КМ – женски
прво место: Силвана Вељуслиев
второ место: Марија Донева (Green Power)
трето место: Ивана Настовска (ОК Златоврв)
10КM – машки
прво место: Alasdair Coupar (NRC – NIKE + RUN CLUB), Велика Британија
второ место: Бојан Митев
трето место: Кико Нистров (АК Струмица)

5КМ – женски
прво место: Елена Даниловска
второ место: Сара Ромих (Словенија)
трето место: Лидија Марков (ААК Скобул)
5КМ – машки
прво место: Димитар Петровски
второ место: Ријат Шеипи (АК Лирија)
трето место: Тодор Анчев (АК Струмица)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.