Корејците кои беа нападнати во Скопје за коронавирус, во Струмица одржаа работилница за мир и толеранција

1577

Јужнокорејците кои завчера беа верабално нападнати во Скопје сметаат дека еден изолираен случај не смее да ја смени сликата дека македонскиот е мирољубив народ. Тие денеска во Струмица во СОУ ,, Јане Сандански’’ оддржаа едукативни работилници за мир и меѓусебна толеранција меѓу струмичките средношколци и упатија порака дека за секоја конфликтна ситуација може да се најде мирно решение.

Еди Чеј од Јужна Кореја кој е претставник на мировната организација од оваа држава, чии членови беа вербално нападнати во Скопје поради коронавирусот во земјава секогаш се чувствувале како дома и не е во ред да се прави лоша слика за Македонија, која секогаш наоѓа мирољубиви решенија.

„Ова беше единствен случај, а ние сме овде веќе четири години. Вашиот народ е гостопримлив и мирен народ, спремен за изнаоѓање на мирољубиви решенија во конфликтни ситуации. Не сакаме овој изолиран случај да ја измени сликата“, ни изјави Еди Чеј, кој во струмичкото средно училиште „Јане Сандански“ одржа две работилници за мир.

Во ова училиште околу 100 тина средношколци се добија сертификати дека присуствувале на работилници  за мир и мегусебно почитување, разбирање и толеранција.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.