Кои се новите членови во Советот на општина Струмица што ќе носат одлуки во наредните 4 години

5903

Мнозинството во Советот на општина Струмица и во наредните четири години ќе го има коалицијата предводена од СДСМ која на последните локални избори освои 13 советнички мандати. Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ во Советот ќе партиципира со 9 члена но и граѓанската иницијатва против рудници ,,Стига е” со еден мандат

Тие ќе го носат Буџетот и одлуките поврзани со него, програмите за работа на општината но и за сите институции кои се под капата на локалната власт, ќе именуваат членови во управни и надзорни одбори на училишта и јавни претпријатија  или се што е во надлежност на Советот согласно законската регулатива.

Инаку Центарот за граѓански комуникации на почетокот на годинава објави дека месечниот паушал за советник во Струмица за 2019 тата изнесувал 16 993 денари додека претседателот имал месечен паушал 22 091 денар а во истата година одржале 13 седници. Паралелно советниците учествуваат и во работата на Комисиите при Советот.

Еве го составот на Советот на општина Струмица за наредните четири години

Членови во Советот на општина Струмица од коалицијата на СДСМ

 1. Марјан Даскаловски
 2. Наташа Шапковска
 3. Зоран Костадинов
 4. Македонка Глигорова
 5. Абдуљ Амедов
 6. Дениза Стамболиева
 7. Борис Стојанов
 8. Елена Маѓеровска Паликаров
 9. Ице Беличев
 10. Танкица Митрева
 11. Ване Крстев
 12. Силвана Стојанова
 13. Александар Ненчев

Членови во Советот на општина Струмица од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ

 1. Никола Маџунков
 2. Љилјана Коцева
 3. Владимир Ристов
 4. Сашо Милковски
 5. Тања Дедејска
 6. Киро Грковски
 7. Ѓорге Јовов
 8. Илија Илиев
 9. Елена Орцева

Членови во Советот од Стига е

 1. Ѓорѓи Танушев

фото ФБ Коста Костадинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.