Ковачевски: Сите чинители да седнат на маса и да се најде уставно издржано решение

141

Мора сите чинители во општеството да седнат на маса и да се направи решение кое ќе биде уставно издржано, вели премиерот Димитар Ковачевски во однос на платите на избраните и именуваните лица кои со одлука на Уставниот суд беа зголемени за 78 проценти.

Според Ковачевски, има иницијатива и работна група која работи на проблемот, но потребна е усогласеност од сите чинители.

– Не можете да вратите одлука на Уставен суд. Одлуката на Уставен суд е финална одлука во државата. Со која одлука ќе поништите одлука на Уставен суд? Уставниот суд постои за да биде финален арбитар на она што се случува во законодавството. Затоа велам дека сите чинители во општеството ќе мора да седнат на маса бидејќи само така може да се направи системско решение, изјави денеска Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по промоцијата на монографијата „Сојуз на борците од НОАВМ и граѓаните продолжувачи (1948-2023)“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.