Ковачевски вети половина милион евра за фудбалерите ако слават над Португалија и се пласираат на СП 2022 (видео)

860

Премиерот Димитар Ковачевски и првиот вицепремиер Артан Груби денеска на скопскиот аеродром ги испратија фудбалерите и членовите на стручниот штаб на репрезентацијата на нашата земја кои во Порто, Португалија, ќе го играат вториот бараж меч за пласман на Светското првенство во Катар.

Ковачевски уште нагласи дека како најсветлата точка за сите граѓани на државата, целиот народ е заедно со фудбалерите на патот на кој ги редат успесите и им посака со победа над Португалија да вбројат уште едно големо постигнување, и дека тие знаат, заедно со нивниот селектор Милевски знаат како најдобро да го направат тоа.

„Како Влада, она што најмалку можеме да го направиме е доколку се пласирате на светското првенство, ние ќе издвоиме награда од половина милион евра за играчите и за стручниот штаб. Тоа го заслужувате затоа што сите деца во државата, сите возрасни во државата, сите се спремаат за во вторник да ја прослават големата победа со која што македонската фудбалска репрезентација после настап на европското, ќе биде дел и од светското првенство“, порача премиерот Димитар Ковачевски и им рече дека тој останува да ги чека со добра вест и со дресот го доби како подарок.

фото gol.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.