КК Шихан од Струмица со четири Шампионски титули на државното првенство во кати кое беше онлајн

1311

Членовите од струмичкиот карате клуб ,,Шихан’’ од Струмица остварија одличен успех на последниот Државен шампионат во кати во традиционално карате што го организираше МТКФ  преку преку платформата ЗООМ. Освоија 4 титули, односно 4 златни медали и едно сребро со што повторно струмичкиот клуб беше меѓу најуспешните во земјава.

Инаку станува збор за 52 Државен шампионат кој заради пандемијата од коронавирус, се оддржа онлајн бидејки секој од натпреварувачите ги презентираа вештините од традиционалното карате. Во конкуренција на вкупно 93 натпреварувачи од 15 карате клубов од земјава, Спасе Стојанов го освои првото место во сениорска конкуренција и стана нов државен шампион во кати.

Максим Илиев го освои првото место и златниот медал во кадетска конкуренција кај момчињата додека Александра Стојановска  од струмичкиот клуб го освои златото кај девојките. Меѓу освојувачите на злато е и Милош Китановиќ кај децата а второто место го освои Филип Пасков исто така од КК Шихан од Струмица

,, Иако во услови на пандемија и затоврени спротски арени сепак нашите членови максимално тренираа по наши инструкции во домашни услови а потврда за нивниот труд се резултатите од последниот Државен шампионат,, информираа за Дрнка.МК од КК Шихан од Струмица кои имаа пријавено 6 натпреварувачи на ова првенство

КК Шихан од Струмица  од страна на Македонската традиционална карате федерација беше избран за најдобар карате клуб во младинска конкуренција за минатата година а Атанас Василев за најдобра тренер

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.