Кај струмичко Раборци во патничко возило пронајдени шест мигранти од Авганистан

493

Синоќа околу 22.30 часот на патот с.Раборци – с.Попчево, кај с.Раборци, струмичко, патничко возило „фолксваген туарег“, со велешки регистарски ознаки, не застанало на знак за запирање од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село. Набргу потоа, полициските службеници го пронашле возилото покрај патот и во него биле пронајдени 6 лица мигранти од Авганистан (2 мажи, 1 жена и 3 деца).

Мигрантите биле пренесени во Транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, по што ќе биде поднесена соодветна пријава, соопштуваат од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.