Казнети се 8 лица во Струмица кои без дозвола собирале отпаден метал на приватни локации

987

Осум физички лица од Струмица ќе заработат парични казни кои без дозвола собирале отпаден метал од електрична опрема, електронска опрема и автомобилски школки на сопствено земјишт,е при што се задолжени во одреден временски рок рок да ги расчистат локациите. Информацијата ја објави Државниот инспекторат за животна средина на својата ФБ страна, потрепена со фотографии од локациите кои се натрупани со отпад претежно со отпаден метал

,,Во Струмица е спроведена опсежна акција на осум локации од страна на државен инспектор за животна средина, инспектор по економски криминал од МВР, комунален инспектор и овластен инспектор за животна средина во општина Струмица и по утврдување на незаконско собирање, складирање и селектирање на отпад на приватно земјиште, изречени се соодветни санкции,, соопшти Државниот инспекторат за животна средина

Од ова институција информираат дека вакви акции ќе продолжат во сите општини во кои на незаконски начин се постапува со отпад

Освен во Струмица акција е спроведена и во Куманово каде се казнети две физички лица кои на свое земјиште собирале отпаден метал. Од Инспекторатот ги охрабруваат сите грѓани и здруженија да реагираат за било како прекрешување на законите или се формираат било какви депонии на локации кои се забранети.

фото: Државен инспекторат за животна средина

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.