Кадетите на Астраион од Струмица иако најмлади, не потфрлија на турнирот на РК Пирин во Бугарија

1314
nor

Надежите на струмичкиот РК Астраион овие денови учествуваа на вториот меѓународен турнир што го организираше РК Пирин 64 од Гоце Делчев од Бугарија. Станува збор за  ракометен турнир за деца родени 2005 и повозрасни а на кој учествуваа екипи од Бугарија, Македонија и Грција.

Децата на РК Астраион беа најмали на турнирот и покажаа дека може да се носат со повозрасни деца презентирајки ја работата на струмичката ракометна школа. Како што не информираа од струмички ракометен прволигаш станува збор за дечиња родени 2007 и подоцна кои во земјава ке се натпреваруваат во кадетската лига. Со играта што ја покажаа на турнирот ,,Атанас Карабељов” во Бугарија, струмичките надежи воопшто не разочараа но немаа доволно среќа да се вмешат за првите места.

Кире Ѓеоргиев, Мишел Јовановски, Андреј Гогов, Митко Ефтимов, Панче Коколански, Тимче Ѓоргиев се дел од имињата од кадетскиот состав на РК Астраион кои напролет се очекува да бидат дел и од првиот тим.

На турнирот РК Астраион изгради и мостови за соработка со останатите пет екипи што настапуваа на турнирот во Бугарија со цел во иднина да се одигруваат повеќе пријателски натпревари

nor

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.